Jak kupić? Kontakt Koszyk 0 Produktów 0,00 PLN     Zarejestruj się
 

22 266 84 58
8:00 - 20:00 od Pn. do Pt.
9:00 - 17:00 w Sob.

  Kliknij i wyślij
zapytanie

Kup część
wybierz Swój samochód
1
Marka

2
Model

3
Typ

Szukaj
Jesteś tutaj:

Artykuły

Jak samodzielnie wymienić klocki hamulcowe?

, w kategorii Klocki hamulcowe

Układ hamulcowy to jeden z najważniejszych układów w każdym samochodzie. Od jego sprawności zależy nasze bezpieczeństwo, a nawet życie. Bardzo istotne jest, aby regularnie kontrolować jego stan i w razie potrzeby wymieniać poszczególne jego części. Czy jednak wiemy jak samodzielnie wymienić klocki hamulcowe? Zapraszamy do lektury.

Kierowco – sprawny układ hamulcowy to podstawa bezpieczeństwa dla Ciebie, pasażerów oraz innych uczestników ruchu drogowego. Nie bagatelizujmy wszelkich problemów z układem hamulcowym, gdyż nawet najdrobniejsze usterki mogą być doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze. Bez sprawnych hamulców rozpoczynanie jakiejkolwiek podróży mija się z celem. Wymiana klocków hamulcowych nie jest czynnością nad wyraz skomplikowaną – musimy dysponować jednak wolnym czasem, podnośnikiem, zestawem kluczy i wyciskaczem do tłoków hamulcowych.

Wybór klocków hamulcowych

Jak samodzielnie wymienić klocki hamulcowe?Jak samodzielnie wymienić klocki hamulcowe?Klocki hamulcowe zużywają się szybciej niż tarcze, dlatego nie zawsze istnieje potrzeba wymiany obydwu części jednocześnie. Pamiętajmy jednak, że części te ściśle ze sobą współpracują dlatego ważne jest aby ich wybór nie był przypadkowy. Przed zakupem zwróćmy uwagę, aby części które kupujemy produkowane były przez renomowanych producentów – takie produkty znajdziecie na www.nowe-hamulce.pl. Wszystkie produkty w naszym sklepie posiadają wymagane certyfikaty bezpieczeństwa i gwarancję.

Produkty nie posiadające wymaganych certyfikatów nie będą zapewniały wystarczającej skuteczności hamowania, ani żywotności. Często ich niska cena kusi nas, jednak w konsekwencji zmuszeni jesteśmy do ich wymiany po krótkim czasie eksploatacji. Nie oszczędzajmy na elementach układu hamulcowego, gdyż chronią nas nawet w ekstremalnych sytuacjach na drodze, które przydarzyć mogą się każdemu z nas.

Czy jednak wiemy kiedy wymienić klocki hamulcowe? Ciężko jednym zdaniem określić kiedy należy tego dokonać. Oczywiście producenci klocków hamulcowych określają przewidywany czas użytkowania i wymiany, jednak tak naprawdę uzależnione jest to w głównej mierze od stylu naszej jazdy. W nowszych modelach aut konieczność wymiany klocków hamulcowych sygnalizowana jest często przez komputer pokładowy. Na rynku dostępne są też klocki, które posiadają specjalne czujniki zużycia i blaszki, które przy minimalnej grubości oklein ciernych wydobywają charakterystyczny dźwięk. Jest to znak, że zbliża się ich wymiana. Nie wszystkie auta i części dają jednak taką możliwość, dlatego warto przy każdym przeglądzie technicznym sprawdzać ich stan.

Wymiana klocków hamulcowych

Wymiana klocków w serwisie to koszt około 200 zł. O ile dysponujemy wolnym czasem i podstawową wiedzą motoryzacyjną możemy dokonać tego samodzielnie – miejmy jednak na uwadze, że nie w każdym aucie jest to możliwe np. w przypadku aut ze sterowanym elektronicznie hamulcem awaryjnym.

Wymianę klocków rozpoczynamy od demontażu koła. Kolejną czynnością, którą dokonujemy po jego ściągnięciu jest wyjęcie zawleczek zabezpieczających prowadniki mocujące zacisk przed wysunięciem się. Następnie przy użyciu wybijaka lub śrubokręta usuwamy prowadniki, zwalniając zacisk. Kolejnym krokiem jest demontaż zacisku. Zdarza się, że jego zdjęcie z tarczy bywa kłopotliwe. Możemy pomóc sobie używając do tego wkrętaka jako dźwigni do odepchnięcia tłoka – pamiętajmy jednak, aby nie uszkodzić innych elementów, róbmy więc to w miarę możliwości delikatnie.

Klocki wymieniamy z reguły w momencie, gdy grubość warstwy ściernej jest mniejsza niż 1,5 mm – do określenia tej wartości może przydać się suwmiarka. Przed założeniem nowych klocków skontrolujemy stan tarcz hamulcowych. Ich wymiana nie zawsze jest obligatoryjna, gdyż są trwalsze od klocków. Na tarczach dopuszczalne są niewielkie rowki obwodowe, jednak w przypadku gdy ich grubość jest znacząca należy oddać tarcze do profesjonalnego serwisu. Tarcze powinny zostać wówczas wyrównane i wyszlifowane.

Bezwzględnie niedopuszczalne jest, aby ponownie zamontować tarcze na których widać pęknięcia, wyszczerbienia lub wybrzuszenia. Pamiętajmy, że zużyte lub uszkodzone tarcze nie spełniają swojej funkcji i nie współgrają należycie z klockami samochodowymi, przez co wydłuża się droga hamowania.
Przed założeniem nowych klocków nie zapomnijmy wyczyścić gniazd zacisków specjalnym zmywaczem, papierem ściernym lub najprościej szczotką drucianą. Całość montujemy zgodnie z kolejnością i gotowe!

Nie zapominajmy o szczegółach

Pamiętajmy, aby zawsze dopasowywać do siebie klocki i tarcze hamulcowe – najlepiej wybierajmy produkty jednego producenta. Zbyt miękkie klocki hamulcowe, zamontowane do zbyt twardych tarcz szybciej się zużyją. Za każdym razem, gdy wymienimy klocki hamulcowe – samodzielnie lub w serwisie – pamiętajmy, aby nie hamować gwałtownie i nie szarżować samochodem przez kilkadziesiąt kilometrów od chwili montażu nowych części. Klocki muszą się „dotrzeć”, aby mogły pracować prawidłowo.

Podziel się:
    
    

Artykuły

Wszystkie poradniki >>

Ostatnie komentarze


W mojej Audicy sprawują się wyśmienicie. Cena dość atrakcyjna, szybka wysyłka.

Adam 

Osobiście jestem zadowolony z zakupów. Wraz z tymi tarczami wymieniłem klocki na nowe, cały...

Kamil 

Rewelacyjna jakość, polecam wszystkim produkty TRW!!!

Junak 

Jak za taką cenę to jestem jak najbardziej zadowolony :)

Karol 

Polecane części hamulcowe

Obsługujemy
płatności
platnosci
Sklep internetowy z częściami układu hamulcowego do samochodów Nowe-hamulce.pl
Jeśli chcesz zapytać o naszą ofertę, skontaktuj się z nami telefonicznie bądź mailowo. Nasi konsultanci są dostępni od Pon. do Sob. pod numerem telefonu 22 266 84 58
Najlepsze klocki, tarcze hamulcowe, szczęki oraz bębny hamulcowe w najniższych cenach w Polsce dostępne są tylko w sklepie Nowe-hamulce.pl.