Jak kupić? Kontakt Koszyk 0 Produktów 0,00 PLN     Zarejestruj się
 

22 266 84 58
8:00 - 20:00 od Pn. do Pt.
9:00 - 17:00 w Sob.

  Kliknij i wyślij
zapytanie

Kup część
wybierz Swój samochód
1
Marka

2
Model

3
Typ

Szukaj
Jesteś tutaj:

Artykuły

Awaria pompy hamulcowej

, w kategorii Pompa hamulcowa

Z wszystkich układów konstrukcyjnych samochodu, najważniejsze miejsce zdecydowanie zajmuje układ hamulcowy od którego zależy bezpieczeństwo kierowcy i innych użytkowników ruchu drogowego.

 

Sprawny układ hamulcowy pozwala zmniejszyć prędkość jazdy, zatrzymać samochód i unieruchomić go podczas postoju, gdy to konieczne. Układ nie jest zbyt skomplikowany. Mimo tego, dosyć często trapiony jest usterkami. Do typowych należy awaria pompy hamulcowej.

 

Zasada działania pompy

 

Pompa hamulcowa to niezwykle istotny element układu hamulcowego. Z reguły sterowana jest za pomocą dźwigni, która złączona jest z pedałem hamulca. Co istotne, wspomniany proces ułatwia także serwo hamulcowe tj. urządzenie, które wspomaga siłę hamowania. Ze względu na stosunkowo prostą konstrukcję, w motoryzacji najczęściej stosuje się pompy tłokowe.

 

Istotne zadanie pompy

 

Podstawowym zadaniem pompy hamulcowej jest wytworzenie prawidłowego ciśnienia, które jest niezbędne do wywarcia ruchu tłoczków hamulcowych, a co za tym idzie rozpoczęcia procesu hamowania. Pompowanie płynu hamulcowego odbywa się przez przewody do hamulców, gdzie tłok umieszczony w zacisku zostaje wypchnięty, co skutkuje dociśnięciem klocka hamulcowego do tarczy.  Pompa hamulcowa musi być sprawna. Jej awaria grozi dysfunkcją hamulców, a więc ryzykiem spowodowania wypadku drogowego.

 

Typowe usterki

 

Pompa hamulcowa to wbrew pozorom typowa część eksploatacyjna, która jest podatna na usterki. Najczęściej ulega zużyciu w wyniku długoletniej, intensywnej eksploatacji pojazdu. Masz duży przebieg na liczniku? Może czas najwyższy sprawdzić stan pompy, by uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek na drodze.

 

Zużycie pompy można zdiagnozować na dwa sposoby: po zbyt głębokim skoku pedału hamulca lub po jego tzw. gumowym zachowaniu. Mocno wyeksploatowana pompa hamulcowa wyraźnie wydłuży także długość drogi hamowania, więc warto zwrócić na to uwagę. Pamiętajmy, że przy wymianie pompy hamulcowej, należy koniecznie zmienić płyn hamulcowy.

 

Regularna kontrola układu

 

Najczęściej zawodzi pompa i przewody hamulcowe, które ulegają parceniu i korozji. To bardzo ważne, by regularnie kontrolować stan poszczególnych części układu hamulcowego. Tylko odpowiednia profilaktyka zapewni brak problemów z hamowaniem, czyli tym samym wysoki poziom bezpieczeństwa podczas jazdy.

Podziel się:
    
    

Artykuły

Wszystkie poradniki >>

Ostatnie komentarze


W mojej Audicy sprawują się wyśmienicie. Cena dość atrakcyjna, szybka wysyłka.

Adam 

Osobiście jestem zadowolony z zakupów. Wraz z tymi tarczami wymieniłem klocki na nowe, cały...

Kamil 

Rewelacyjna jakość, polecam wszystkim produkty TRW!!!

Junak 

Jak za taką cenę to jestem jak najbardziej zadowolony :)

Karol 

Polecane części hamulcowe

Obsługujemy
płatności
platnosci
Sklep internetowy z częściami układu hamulcowego do samochodów Nowe-hamulce.pl
Jeśli chcesz zapytać o naszą ofertę, skontaktuj się z nami telefonicznie bądź mailowo. Nasi konsultanci są dostępni od Pon. do Sob. pod numerem telefonu 22 266 84 58
Najlepsze klocki, tarcze hamulcowe, szczęki oraz bębny hamulcowe w najniższych cenach w Polsce dostępne są tylko w sklepie Nowe-hamulce.pl.