Jak kupić? Kontakt Koszyk 0 Produktów 0,00 PLN     Zarejestruj się
 

22 814 67 62
8:00 - 20:00 od Pn. do Pt.
9:00 - 17:00 w Sob.

  Kliknij i wyślij
zapytanie

Kup część
wybierz Swój samochód
1
Marka

2
Model

3
Typ

Szukaj
Jesteś tutaj:

Artykuły

Dlaczego gorące (przegrzane) tarcze hamulcowe gorzej hamują?

autorstwa , w kategorii Tarcze hamulcowe

Najlepszy sposób prawidłowej oceny skuteczności hamowania jest pomiar siły. Robi się to z reguły na mechanizmie rolkowym. Jeżeli stwierdzone zostanie zbyt słabe hamowanie któregoś z kół to należy jak najszybciej zdiagnozować problem. Dosyć często układ nie pracuje poprawnie z powodu przegrzanych tarcz hamulcowych.

 

Jaka powinna być tarcza hamulcowa?

 

Sprawna tarcza hamulcowa posiada jednolity, błyszczący obszar. Ponadto nie powoduje drgań, nie wydaje nietypowych odgłosów oraz nie przegrzewa się podczas hamowania samochodem. Przegrzewanie się tarcz to często spotykana przypadłość. Dlaczego tarcze się przegrzewają i jaki ma to wpływ na hamowanie?

 

Dlaczego gorące (przegrzane) tarcze hamulcowe gorzej hamują?Dlaczego gorące (przegrzane) tarcze hamulcowe gorzej hamują?Przegrzanie się tarczy hamulcowej

 

Typowym objawem przegrzania się samochodowych tarcz hamulcowych jest pojawienie się na powierzchni tarcz niebieskiego nalotu. Najczęstszym powodem przegrzewania się tarcz jest z reguły ich zbyt cienka powierzchnia, zakleszczenie się lub zablokowanie w jarzmie zacisku klocka hamulcowego.

 

Przegrzane tarcze gorzej hamują

 

Niestety, ale przegrzanie się tarcz hamulcowych prowadzi do wyraźnego spadku siły hamowania, który w dużym stopniu zagraża bezpieczeństwu jazdy. Zasada jest stosunkowo prosta – im gorętsza tarcza, tym gorętszy płyn hamulcowy oraz klocki i tym samym gorsze hamowanie.

 

Uwaga: Przegrzane tarcze hamulcowe będą także powodować pulsację momentu hamującego. Takie pulsacje to awaria, na którą wpływ może mieć także wiele innych czynników np. nieprawidłowa praca klocków, luzy na łożyskach lub nieprawidłowy montaż tarczy.

 

Tarcza hamulcowa to element eksploatacyjny

 

Nie zapominajmy, że tarcze hamulcowe to typowe elementy eksploatacyjne, które podlegają normalnemu zużyciu na skutek użytkowania pojazdu. Trzeba więc mieć to na uwadze i regularnie sprawdzać ich stan, a w razie potrzeby wymieniać na nowe.

 

Na koniec wypada jeszcze nadmienić, że dopuszczalna grubość tarczy hamulcowej została ściśle określona przez producenta. Tych parametrów nie należy w żadnym przypadku lekceważyć, oczywiście jeżeli zależy nam na skutecznym działaniu układu hamulcowego.

Podziel się:
    
    

Artykuły

Wszystkie poradniki >>

Ostatnie komentarze


W mojej Audicy sprawują się wyśmienicie. Cena dość atrakcyjna, szybka wysyłka.

Adam 

Osobiście jestem zadowolony z zakupów. Wraz z tymi tarczami wymieniłem klocki na nowe, cały...

Kamil 

Rewelacyjna jakość, polecam wszystkim produkty TRW!!!

Junak 

Jak za taką cenę to jestem jak najbardziej zadowolony :)

Karol 

Polecane części hamulcowe

Obsługujemy
płatności
platnosci
Sklep internetowy z częściami układu hamulcowego do samochodów Nowe-hamulce.pl
Jeśli chcesz zapytać o naszą ofertę, skontaktuj się z nami telefonicznie bądź mailowo. Nasi konsultanci są dostępni od Pon. do Sob. pod numerem telefonu 22 814 67 62
Najlepsze klocki, tarcze hamulcowe, szczęki oraz bębny hamulcowe w najniższych cenach w Polsce dostępne są tylko w sklepie Nowe-hamulce.pl.