Jak kupić? Kontakt Koszyk 0 Produktów 0,00 PLN     Zarejestruj się
 

22 266 84 58
8:00 - 20:00 od Pn. do Pt.
9:00 - 17:00 w Sob.

  Kliknij i wyślij
zapytanie

Kup część
wybierz Swój samochód
1
Marka

2
Model

3
Typ

Szukaj
Jesteś tutaj:

Artykuły

Kiedy należy wymieniać klocki hamulcowe?

, w kategorii Klocki hamulcowe

Prawidłowy stan układu hamulcowego powinien stanowić priorytet dla każdego kierowcy. Jednym z podstawowych elementów tego układu są klocki hamulcowe, które wraz z postępem eksploatacji pojazdu ulegają stopniowemu zużyciu. Jak często powinno się je wymieniać?


Kiedy należy wymieniać klocki hamulcowe?Kiedy należy wymieniać klocki hamulcowe?Bezpieczeństwo powinno być najważniejsze zarówno dla producentów aut, przy ich projektowaniu, jak i dla kierowców, którzy z tych samochodów korzystają. Pomimo faktu, że największe koncerny samochodowe prześcigają się w tworzeniu coraz bardziej zaawansowanych systemów aktywnego i pasywnego bezpieczeństwa, to i tak nikt nie zadba lepiej o nasze bezpieczeństwo, niż my sami. Bo co nam ze sprawnych poduszek powietrznych, najnowszych systemów, które zapobiegają przed niekontrolowaną zmianą pasa, czy też zatrzymają automatycznie nasz samochód przed poprzedzającym nas pojazdem, skoro części samochodowe takie jak klocki czy tarcze hamulcowe w naszym aucie nie działają prawidłowo? W dzisiejszym artykule zajmiemy się zatem następującym problemem – jak często powinno się wymieniać klocki hamulcowe?


Okres wymiany klocków hamulcowych uzależniony jest od wielu czynników, do których należy przede wszystkim ich jakość oraz intensywność eksploatacji. To oczywiste, że lepszej jakości klocki hamulcowe, wykonane z wytrzymalszych materiałów lepiej powinny znosić eksploatację od najtańszych, nieoryginalnych zamienników. Podobnie auta, które intensywniej eksploatowane są w mieście, gdzie często korzystamy z hamulców z pewnością gorzej poradzą sobie ze zużywaniem klocków hamulcowych w zestawieniu z autami, które wykorzystywane są do robienia tzw. tras.


Generalnie, szacuje się, że klocki hamulcowe mogą być eksploatowane do momentu, aż grubość ich okładziny ciernej wynosi co najwyżej 1,5 mm – każda inna, niższa wartość automatycznie powinna wykluczyć klocki hamulcowe z dalszej eksploatacji. Po czym możemy poznać, że wskazana grubość okładziny ciernej klocka hamulcowego jest niższa? Otóż większość klocków hamulcowych wyposażonych jest w czujniki zużycia – mechaniczne lub elektroniczne. Mechaniczne czujniki to kawałki metalu znajdujące się w klocku hamulcowym, które za pośrednictwem pisku lub szumu informują kierowcę o tym, że należy je wymienić na nowe. Z kolei w przypadku elektronicznych czujników zużycia, kierowca zostanie poinformowany o konieczności wymiany klocków hamulcowych na nowe poprzez wyświetlenie odpowiedniej kontrolki na desce rozdzielczej auta.


Dla osób, które nie chcą czekać z wymianą klocków hamulcowych do samego końca przygotowano szacunkowy okres wymiany, gdy należy wymienić te części. Mechanicy zalecają, aby kierowcy eksploatujący samochód przede wszystkim w mieście wymieniali klocki hamulcowe średnio co 15-25 tys. km. Natomiast w przypadku samochodów, które eksploatowane są w tzw. trasach okres tej wymiany może wydłużyć się nawet do 50 tys. km.

Podziel się:
    
    

Artykuły

Wszystkie poradniki >>

Ostatnie komentarze


W mojej Audicy sprawują się wyśmienicie. Cena dość atrakcyjna, szybka wysyłka.

Adam 

Osobiście jestem zadowolony z zakupów. Wraz z tymi tarczami wymieniłem klocki na nowe, cały...

Kamil 

Rewelacyjna jakość, polecam wszystkim produkty TRW!!!

Junak 

Jak za taką cenę to jestem jak najbardziej zadowolony :)

Karol 

Polecane części hamulcowe

Obsługujemy
płatności
platnosci
Sklep internetowy z częściami układu hamulcowego do samochodów Nowe-hamulce.pl
Jeśli chcesz zapytać o naszą ofertę, skontaktuj się z nami telefonicznie bądź mailowo. Nasi konsultanci są dostępni od Pon. do Sob. pod numerem telefonu 22 266 84 58
Najlepsze klocki, tarcze hamulcowe, szczęki oraz bębny hamulcowe w najniższych cenach w Polsce dostępne są tylko w sklepie Nowe-hamulce.pl.