Jak kupić? Kontakt Koszyk 0 Produktów 0,00 PLN     Zarejestruj się
 

22 814 67 62
8:00 - 20:00 od Pn. do Pt.
9:00 - 17:00 w Sob.

  Kliknij i wyślij
zapytanie

Kup część
wybierz Swój samochód
1
Marka

2
Model

3
Typ

Szukaj
Jesteś tutaj:

Artykuły

Tarcze wentylowane czy pełne - które lepsze?

autorstwa , w kategorii Tarcze hamulcowe

Tarcza hamulcowa to podstawowy element hamulcowego układu tarczowego, wykorzystywanego w większości nowych aut. Tarcze hamulcowe w pojazdach samochodowych osobowych i ciężarowych najczęściej wykonuje się z żeliwa. Różnica sprowadza się z kolei do konstrukcji – można wyróżnić tarcze wentylowane i pełne. Które będą lepsze?

 

Każdy entuzjasta samochodów ze sportowym zacięciem rozważał montaż tarcz wentylowanych w miejsce standardowych, pełnych tarcz hamulcowych. Czy taka zmiana ma jednak logiczne zastosowanie w praktyce? Czy prócz efektu wizualnego można liczyć na lepsze hamowanie? Dzisiaj sprawdzimy, czy tarcze wentylowane będą lepsze niże ich pełne odpowiedniki. Zapraszamy do lektury.

 

Które tarcze to gwarancja lepszej przyczepności?

 

Tarcza wentylowana zapewnia większe tarcie między klockiem a tarczą, wyższy poziom responsywności oraz większą wydajność układu hamowania niż ta standardowa, pełna tarcza hamulcowa. Da się to zauważyć przede wszystkim podczas początkowej fazy hamowania, gdzie w przypadku tarcz wentylowanych, można zaobserwować znacznie szybszą reakcję hamulca po naciśnięciu na pedał.

 

Czy wentylowane tarcze sprawdzą się lepiej na mokrej nawierzchni?

 

Konstrukcja tarczy wentylowanej umożliwia przerwanie tzw. filmu wodnego, który może utworzyć się na powierzchni hamującej. Na standardowych, pełnych tarczach hamulcowych warstwa wody oddziela tarczę i klocek, co tym samym przekłada się na wydłużenie drogi hamowania podczas mokrych warunków drogowych. Tarcze wentylowane gwarantują skuteczną reakcję samochodu już przy pierwszym hamowaniu, nawet w trudnych, mokrych warunkach drogowych.

 

Które z tarcz charakteryzuje lepsze chłodzenie?

 

Standardowe, pełne tarcze hamulcowe nagrzewają się po serii kilku zdecydowanych naciśnięć hamulca w niewielkim odstępie czasowym. Taka sytuacja sprawia z kolei, że współczynnik tarcia między klockiem a tarczą maleje, ograniczając tym samym wydajność układu i skuteczność hamowania kół. Tarcza hamulcowa wentylowana umożliwia natomiast bardzo szybkie wydalenie ciepła bez zmiany współczynnika tarcia. Tarcze wentylowane gwarantują więc większą stabilność pracy.

 

Walory estetyczne tarcz wentylowanych

 

Efekt wizualny samochodu to dla niektórych kierowców bardzo istotna kwestia. Tarcze hamulcowe wentylowane to z kolei jeden ze sprawdzonych sposobów na zyskanie całkiem nowego, bardziej sportowego stylu auta. Pojazd wyposażony w wentylowane tarcze hamulcowe sprawi, że auto nie pozostanie niezauważone. Tarcza wentylowana przykuwa uwagę i nadaje autu sportowego charakteru.

Podziel się:
    
    

Artykuły

Wszystkie poradniki >>

Ostatnie komentarze


W mojej Audicy sprawują się wyśmienicie. Cena dość atrakcyjna, szybka wysyłka.

Adam 

Osobiście jestem zadowolony z zakupów. Wraz z tymi tarczami wymieniłem klocki na nowe, cały...

Kamil 

Rewelacyjna jakość, polecam wszystkim produkty TRW!!!

Junak 

Jak za taką cenę to jestem jak najbardziej zadowolony :)

Karol 

Polecane części hamulcowe

Obsługujemy
płatności
platnosci
Sklep internetowy z częściami układu hamulcowego do samochodów Nowe-hamulce.pl
Jeśli chcesz zapytać o naszą ofertę, skontaktuj się z nami telefonicznie bądź mailowo. Nasi konsultanci są dostępni od Pon. do Sob. pod numerem telefonu 22 814 67 62
Najlepsze klocki, tarcze hamulcowe, szczęki oraz bębny hamulcowe w najniższych cenach w Polsce dostępne są tylko w sklepie Nowe-hamulce.pl.