Jak kupić? Kontakt Koszyk 0 Produktów 0,00 PLN     Zarejestruj się
 

22 814 67 62
8:00 - 20:00 od Pn. do Pt.
9:00 - 17:00 w Sob.

  Kliknij i wyślij
zapytanie

Kup część
wybierz Swój samochód
1
Marka

2
Model

3
Typ

Szukaj
Jesteś tutaj:

Artykuły

Kontrolki układu hamulcowego. Co musisz wiedzieć?

autorstwa , w kategorii Układ Hamulcowy

Nieprzyjemne dźwięki podczas hamowania to oczywisty znak, że układ hamulcowy nie pracuje jak trzeba. To samo dotyczy wszelkich innych nieprawidłowości podczas hamowania samochodem. By uzyskać dokładniejszych informacji odnośnie usterki, wystarczy popatrzeć na układ deski rozdzielczej i znajdujące się tam kontrolki błędów.

 

Kontrolki układu hamulcowegoKontrolki układu hamulcowegoZacznijmy od tego, że zapalenie się kontrolek błędu tuż po uruchomieniu zapłonu to zupełnie naturalna rzecz. Powodem do niepokoju jest  kolei sytuacja, gdy np. kontrolka nie gaśnie lub gdy nagle zapala się podczas jazdy. Jak odczytać poszczególne kontrolki błędu i co należy zrobić w takiej sytuacji?

 

Kolory kontrolek układu hamulcowego

 

Bardzo istotnym jest, że kontrolki błędów układu hamulcowego będą świecić się na żółto lub czerwono. Kierowca będzie mógł w zasadzie już na podstawie samego koloru kontrolki dokonać pierwszej diagnozy. Żółta kontrolka posiada bowiem charakter informacyjno-ostrzegawczy, czyli sugeruje kierowcy usunięcie problemu w najbliższym czasie. Kolor czerwony sygnalizuje z kolei bardzo poważny kłopot, który wymaga niezwłocznej naprawy.

 

Żółta kontrolka ASR

 

Rola układu ASR polega na zapobieganiu buksowania kół samochodu. Dlatego podczas zbyt mocnego wciśnięcia gazu na śliskiej nawierzchni, na desce rozdzielczej będzie mrugać żółta kontrolka ASR, która po prostu informuje odnośnie jego działania.

 

Żółta kontrolka ESP

 

ESP to układ stabilizacji toru jazdy, który w przypadku niektórych producentów nazywany jest także VSC i DSC. Rola tego systemu polega na wykorzystaniu hamulców do utrzymania samochodu na właściwym torze jazdy, czyli de facto zapobieganie poślizgom. Dlatego jeżeli kontrolka ESP mruga podczas jazdy, zaleca się zmniejszenie prędkości jazdy.

 

Czerwony wykrzyknik

 

Ten symbol informuje kierowcę, że czas najwyższy uzupełnić braki płynu hamulcowego. Przy prawidłowym stanie płynu w zbiorniku, czerwona kontrolka gaśnie natychmiast po uruchomieniu silnika. Zbyt niski poziom płynu sprawi z kolei, że na desce rozdzielczej będzie świecił się czerwony symbol. Wykrzyknik może także oznaczać zużyte tarcze, hamulec postojowy lub klocki. Jazdy nie wolno wówczas kontynuować.

 

Czerwone 'P'

 

Niektóre samochody zostały wyposażone w oddzielny znacznik dla zużycia hamulca postojowego. To lampka 'P', która nie powinna się świecić, gdy hamulec jest zwolniony. Natomiast jeżeli mimo zwolnienia hamulca postojowego dioda nie gaśnie to pewnym jest, że hamulec nie działa poprawnie i jazda staje się wykluczona.

 

Żółte ABS

 

Kontrolka ABS w kolorze żółtym zapala się po uruchomieniu silnika, ale zaledwie kilka sekund później powinna przestać się świecić. Jeżeli się tak nie dzieje, znaczy to, że uszkodzeniu uległ system ABS – uszkodzenie elektryczne lub hydrauliczne.
Na koniec wypada jeszcze zaznaczyć, że niemal wszystkie nowe samochody zostały wyposażone jeszcze w kontrolkę czujnika zużycia klocków hamulcowych. Ma ona jednak charakter informacyjny. Kiedy na desce rozdzielczej zapala się żółta lampka z symbolem koła, świadczy to, że zbliża się wymiana klocków hamulcowych.

Podziel się:
    
    

Artykuły

Wszystkie poradniki >>

Ostatnie komentarze


W mojej Audicy sprawują się wyśmienicie. Cena dość atrakcyjna, szybka wysyłka.

Adam 

Osobiście jestem zadowolony z zakupów. Wraz z tymi tarczami wymieniłem klocki na nowe, cały...

Kamil 

Rewelacyjna jakość, polecam wszystkim produkty TRW!!!

Junak 

Jak za taką cenę to jestem jak najbardziej zadowolony :)

Karol 

Polecane części hamulcowe

Obsługujemy
płatności
platnosci
Sklep internetowy z częściami układu hamulcowego do samochodów Nowe-hamulce.pl
Jeśli chcesz zapytać o naszą ofertę, skontaktuj się z nami telefonicznie bądź mailowo. Nasi konsultanci są dostępni od Pon. do Sob. pod numerem telefonu 22 814 67 62
Najlepsze klocki, tarcze hamulcowe, szczęki oraz bębny hamulcowe w najniższych cenach w Polsce dostępne są tylko w sklepie Nowe-hamulce.pl.