Jak kupić? Kontakt Koszyk 0 Produktów 0,00 PLN     Zarejestruj się
 

22 266 84 58
8:00 - 20:00 od Pn. do Pt.
9:00 - 17:00 w Sob.

  Kliknij i wyślij
zapytanie

Kup część
wybierz Swój samochód
1
Marka

2
Model

3
Typ

Szukaj
Jesteś tutaj:

Artykuły

Zapieczony tłoczek hamulca - co robić?

Raz na jakiś czas każdy kierowca ma jakiś problem z hamulcami. Czasami samochód ma dłuższą drogę hamowania, niekiedy coś wydaje dziwne dźwięki. A co się dzieje kiedy felga staje się gorąca, lub nawet podczas jazdy opona dymi tak, jakby miała się za chwilę zapalić? Co mogło na to wpłynąć? Co mogło spowodować zwiększone tarcie i podniesienie temperatury?

 

W większości samochodów osobowych przednie hamulce tarczowe posiadają zaciski pływające z jednym tłoczkiem. Podczas naciskania pedału hamulca, powodujemy wysuwanie się tłoczka hamulcowego, który ma za zadanie docisnąć klocki hamulcowe do tarczy. Wówczas energia kinetyczna zamieniania jest na energię cieplną.

 

Co to jest tłoczek hamulca samochodowego?

 

Tłoczek wraz z zaciskiem hamulcowym działają w bardzo ciężkich warunkach. Duże przeciążenia, tarcie, dostające się tam nieczystości, agresywne środowisko płynu hamulcowego powodują uszkodzenia gumowych elementów uszczelniających. Na początku korozja tłoczka i postępujące uszkodzenia uszczelek powodują ciężką pracę tłoczka. Możemy to zaobserwować poprzez nadmierne grzanie się zacisku a z czasem powoduje to nawet zablokowanie zacisku na stałe.

 

Czego można się spodziewać gdy w układzie hamulcowym wystąpi zapieczenie tłoczka?

 

Najczęściej występuje nadmierne nagrzewanie się felgi, wydłużone hamowanie, nierównomierne zużycie opon w samochodzie a także znoszenie podczas hamowania na stronę po której tłoczek i zacisk jest sprawny. Co ciekawe z czasem może zostać uszkodzone łożysko lub elementy zawieszenia po stronie sprawnego hamulca, który niestety musi pracować wydajniej.

 

Jeśli zauważymy dłuższą drogę hamowania, znoszenie podczas hamowania na jedną stronę, sprawdźmy czy felga nie nagrzewa się zbyt mocno. Nie czekajmy na przykry zapach nagrzewających się opon lub na sytuację, gdy felgę w pośpiechu schładza się wodą ponieważ ma się wrażenie, że opona za chwilę się zapali. Jeżeli lubisz samemu naprawiać swój samochód, choćby było to coś nowego, sprawdź dokładnie tłoczki hamulca. Zrób odpowiedni zakup, i ciesz się z bezpiecznej jazdy samochodem.

 

W jaki sposób pozbyć się problemu zapieczonego tłoczka?

 

Jeżeli korozja tłoczka nie jest zbyt duża można go przeszlifować i wymienić gumowe elementy uszczelniające. Jeżeli uszkodzenia tłoczka będą znacznie większe należy zakupić zestaw naprawczy wraz z nowym tłoczkiem. Niestety w przypadku większych uszkodzeń tłoczka nic innego nie opłaca się robić.

Podziel się:
    
    

Artykuły

Wszystkie poradniki >>

Ostatnie komentarze


W mojej Audicy sprawują się wyśmienicie. Cena dość atrakcyjna, szybka wysyłka.

Adam 

Osobiście jestem zadowolony z zakupów. Wraz z tymi tarczami wymieniłem klocki na nowe, cały...

Kamil 

Rewelacyjna jakość, polecam wszystkim produkty TRW!!!

Junak 

Jak za taką cenę to jestem jak najbardziej zadowolony :)

Karol 

Polecane części hamulcowe

Obsługujemy
płatności
platnosci
Sklep internetowy z częściami układu hamulcowego do samochodów Nowe-hamulce.pl
Jeśli chcesz zapytać o naszą ofertę, skontaktuj się z nami telefonicznie bądź mailowo. Nasi konsultanci są dostępni od Pon. do Sob. pod numerem telefonu 22 266 84 58
Najlepsze klocki, tarcze hamulcowe, szczęki oraz bębny hamulcowe w najniższych cenach w Polsce dostępne są tylko w sklepie Nowe-hamulce.pl.